Czy zauważyliście pierwsze noworoczne konkursy?

opublikowane: 21 sty 2019, 09:07 przez 1d 10SJ

Okres świąteczno-noworoczny już za nami. Minął grudzień, a już od miesiąca Mysłowice są białe niczym scena, na którą wysypano tonę sztucznego śniegu. A propos sceny, na konkursowej scenie MDK-u miało miejsce ostatnio mnóstwo takowych wydarzeń, a szykują się kolejne.

Jednym z nich był Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Papierowa ozdoba przestrzenna”. Miał on na celu pobudzenie kreatywności i pomysłowości w młodym człowieku oraz rozwijanie umiejętności manualnych. Brała w nim udział młodzież w wieku 3-14 lat w trzech grupach wiekowych. Prace prezentowały wysoki poziom wykonania i inwencji twórczej.

W VI Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym z Elementami Ekologii wzięli udział uczniowie klas VI szkół podstawowych. Przeprowadzony we współpracy z SP9 turniej odbył się 13 grudnia w siedzibie MDK. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje zdolności matematyczne – wymagana przez konkurs wiedza i umiejętności wykraczały poza podstawę programową.

Baju baj… Opowiadanie bajek dla uczniów Szkół Podstawowych to konkurs dla ambitnych uczniów klas V – VI oraz VII – VIII, posiadających umiejętności krasomówcze. Celem konkursu jest między innymi rozwijanie umiejętności wysławiania się, zabawa językiem poprzez dźwiękonaśladownictwo oraz wzbogacanie słownictwa. Oczekujemy właśnie na przesłuchania młodych gawędziarzy, które odbędą się 5 lutego.

Ogólnopolski konkurs plastyczny „Magia Przyrody – Mikrokosmos” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych. Wyzwanie polega na utworzeniu pracy w dowolnej technice, utrzymanej w tematyce mikrokosmosu, czyli przestrzeni, na którą składają się rośliny, owady czy inne elementy przyrody, takie jak kamienie bądź muszle. Termin nadsyłania prac upływa 31 stycznia.

Jednym z cyklicznych konkursów mających miejsce w MDKu jest Konkurs Recytatorski dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Do udziału serdecznie zapraszamy uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych oraz pozostałych jeszcze gimnazjalistów. Dla każdej z grup wiekowych przygotowane zostały po dwa tematy z prozy oraz dwa tematy z poezji. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja, a same przesłuchania będą miały miejsce 28 oraz 29.

I oczywiście, jak co roku odbędzie się również Mysłowicki Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, będący największą z imprez organizowanych cyklicznie przez MDK. Tym razem będzie to już XII edycja! Standardowo wystąpią na nim ponadprzeciętne talenty muzyczne, taneczne i teatralne z naszego i ościennych miast. Do tegorocznej edycji zespoły mogą zgłaszać się do 22 marca.

Po szczegółowe informacje dotyczące nadchodzących konkursów oraz wyniki tych ukończonych odsyłamy do regulaminów i sprawozdań, które znajdują się w odpowiednich zakładkach naszej strony internetowej.

Jakub Stachoń

"Nie tylko od święta", czyli jasełka w MDK

opublikowane: 19 gru 2018, 07:47 przez 1d 10SJ

    Jak wielokrotnie już pokazała historia, dzieci uczęszczające na zajęcia naszego Domu Kultury są niesamowicie utalentowane. To przekonanie potwierdziło zorganizowane 13 grudnia przedstawienie teatralne pod tytułem „Nie tylko od święta”. Uczniowie szkół podstawowych zgromadzili w MDK-owskiej auli liczne grono widzów, prezentując swoje niekonwencjonalne jasełka.

    Młodzi aktorzy w kilkuaktowym spektaklu pokazali swoje bogate umiejętności w zakresie gry aktorskiej, śpiewu oraz gry na gitarze, czego świadkami byli m.in.: pani naczelnik wydziału edukacji UM Mysłowice Aleksandra Żołna oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, pan Wojciech Chmiel, pani dyrektor MDK, Monika Adamek-Tuszyńska, a także media lokalne. Występ poruszył temat problemów współczesnych rodzin oraz tego, jak święta stają się swoistym impulsem do ich rozwiązania. Oczywiście nie mogło zabraknąć przyglądających się wszystkiemu Maryi, Józefa oraz czuwających nad bohaterami aniołów. Odgrywane postaci skłoniły widownię do refleksji nad wartością rodziny i spędzanego wspólnie z nią czasu. Godna podziwu była scenografia, którą przygotowali nasi profesjonalni plastycy. Wydarzenie wyreżyserowała pani Agnieszka Smantek, prowadząca zajęć teatralnych. Serdecznie gratulujemy uczestnikom oraz wszystkim zaangażowanym świetnego przedstawienia.

Jakub StachońMikołajki w MDK

opublikowane: 19 gru 2018, 07:23 przez 1d 10SJ

Jak co roku, pracownikom MDK udało się zmusić Świętego, by odwiedził niczego niespodziewających się wychowanków naszych kół zainteresowań. Słodkie upominki sprawiły wiele radości młodzieży oderwanej od codziennej, rutynowej rzeczywistości zajęć edukacyjnych. Ho, ho, ho! Wesołych Świąt!

Jakub Stachoń

Dziecko ratownikiem - uczymy się ratować życie. Część druga.

opublikowane: 3 gru 2018, 09:19 przez 1d 10SJ   [ zaktualizowane 3 gru 2018, 09:21 ]

  Dnia 21 listopada w MDK-u odbyła się kontynuacja cyklu warsztatów z pierwszej pomocy przedmedycznej „Dziecko ratownikiem – uczymy się ratować życie”. Warsztaty prowadził pan Sebastian Kazek –certyfikowany ratownik medyczny. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową i jak działa defibrylator AED oraz jak układać osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej bocznej. Dzieci otrzymały pamiątkowe certyfikaty oraz książeczkę „Miłoszek i wiewiórki. Bajki o udzielaniu pierwszej pomocy”. Uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Plastyczny zawrót głowy w MDK!

opublikowane: 3 gru 2018, 08:36 przez 1d 10SJ   [ zaktualizowane 3 gru 2018, 08:37 ]

MDK serdecznie zaprasza na prowadzone przez panią Elżbietę Taborek zajęcia plastyczne! Młodzież może dołączyć do mających miejsce pod koniec tygodnia rozmaitych kół: w czwartki w godzinach od 14:45 do 17:00 odbywa się koło plastyczne dla dzieci młodszych, a w piątki od 14:00 do 16:15 koło różnych form plastycznych, a zaraz po nim do 18:30 koło plastyczne dla gimnazjalistów. Podczas spotkań uczestnicy eksplorują różne metody tworzenia prac artystycznych, bawią się formą w przyjaznej atmosferze, dającej możliwość swobodnego wyrażenia się poprzez sztukę. Dołącz i przekonaj się sam, w sali 21.

Jakub Stachoń

MDK dla Niepodległej - "Sztafeta Niepodległości"

opublikowane: 19 lis 2018, 09:08 przez 1d 10SJ

   Tegoroczne Święto Niepodległości MDK uczcił we wtorek 13 listopada poprzez organizację sztafetowego biegu niepodległościowego pod nazwą „Sztafeta Niepodległości”. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych przyodziani w biało-czerwone stroje sportowe i z flagami w rękach przebiegli w trzech drużynach 100 metrów w imię celebracji stulecia uwolnienia się państwa Polskiego spod jarzma zaborców. Uczestnicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a po zakończeniu zaciekłej rywalizacji na biorących udział w wydarzeniu czekał poczęstunek w postaci tortów w barwach narodowych. Dzieci zostały nagrodzone dyplomami i medalami wręczonymi przez Panią Dyrektor. Mamy nadzieję, że zawody te udowodniły, iż okazywanie patriotyzmu może przebiegać w radosnej atmosferze i nie musi być nudne.
Jakub Stachoń

Turniej Gier i Zabaw Ruchowych

opublikowane: 15 paź 2018, 08:38 przez 1d 10SJ   [ zaktualizowane 15 paź 2018, 08:39 ]


W ostatnim tygodniu września miał miejsce Europejski Tydzień sportu. Z tej okazji MDK zorganizował dla młodzieży w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym Turniej Gier i Zabaw Ruchowych. Uczestnicy podzieleni byli na 3-osobowe zespoły, które brały udział w zawodach sprawnościowych, składających się ze "skoków kangurów", "wyścigów samolotów", biegu z piłką i podobnych rywalizacji. W turnieju miejsca na podium zajęły: drużyna "Hiszpania" na pierwszym, "Błyskawice" na drugim i "Karmelki" na trzecim miejscu. Uczestnicy otrzymali dyplomy i (w przypadku miejsc na podium) medale. Poza częścią dla młodych sprawnych odbył się również konkurs plastyczny o tematyce "Sport to Zdrowie", w którym pierwsze miejsce zajął Antoś, drugie - Paula, a trzecie - ex aequo Marysia i Piotr. Uczestnicy części plastycznej otrzymali za udział upominki. Dziękujemy wszystkim za duże zainteresowanie wydarzeniem i gratulujemy wszystkim biorącym w nim udział.

Jakub Stachoń

Koło rękodzieła z Panią Bajką

opublikowane: 8 paź 2018, 09:13 przez 1d 10SJ   [ zaktualizowane 15 paź 2018, 08:40 ]

Serdecznie zapraszamy młodzież klas młodszych szkół podstawowych na zajęcia koła rękodzieła z Panią Bajką! Chętni mogą wkroczyć w świat włóczek, nitek i rozmaitych materiałów, z których stworzyć można wszelkiego rodzaju zakładki, maskotki, szaliki i nie tylko! Podczas zajęć uczniowie mają okazję poznać tajniki dziergania na drutach czy tkania na krosnach. Podopieczni Pani Bajki przechowują swoje prace w udekorowanych własnoręcznie pudełkach. Zajęcia odbywają się w sali 17 Młodzieżowego Domu Kultury, w każdy czwartek od godziny 15 do 17:15.


Jakub Stachoń

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19.

opublikowane: 17 wrz 2018, 07:00 przez 1d 10SJ

Rozpoczął się niedawno rok szkolny 2018/2019. Nieco ponad dwumiesięczny okres przerwy wakacyjnej już za nami, a mysłowicka młodzież ruszyła do szkół – czy to podstawowych, czy średnich – a niektórzy do działających jeszcze klas trzecich gimnazjów! Młodzieżowy Dom Kultury jak co roku serdecznie zaprasza na różnorakie zajęcia dla młodzieży we wszystkich grupach wiekowych.

Jak zawsze, MDK oferuje rozmaitą gamę kół zainteresowań: zaczynając od zajęć komputerowych, przez plastyczne, muzyczne, sportowe i taneczne. A także przeróżne warsztaty przedmiotowe dla uczniów zarówno szkół podstawowych jak i liceów. Nasza placówka organizuje również ciekawe konkursy, w których konkuruje ze sobą młodzież zarówno z Mysłowic jak i miast ościennych. Zachęcamy wszystkich znudzonych szkolną monotonią uczniów i uczennice z każdej grupy wiekowej do udziału w organizowanych przez nas kołach i konkursach. Czekamy na Was!

Jakub Stachoń

„Dobry start”

opublikowane: 25 cze 2018, 00:01 przez Grzegorz Gadomski   [ zaktualizowane 25 cze 2018, 00:03 ]

„Dobry start” dla ucznia – informacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

300 złotych – tyle wynosi świadczenie „Dobry Start” dla każdego uczącego się dziecka. Rząd ustanowił program, na podstawie którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. Po raz pierwszy świadczenie trafi do rodzin w tym roku. Wsparciem zostanie objętych 4,6 mln uczniów.

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Mogą to zrobić rodzice dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

WIĘCEJ INFORMACJI

ROZPORZĄDZENIE

1-10 of 93