MDK‎ > ‎INFORMACJE‎ > ‎

Dzieje się w MDK!

opublikowane: 1 paź 2015, 08:03 przez Magda Adamczyk   [ zaktualizowane 22 paź 2015, 08:07 ]
W Młodzieżowym Domu Kultury w Mysłowicach odbywa się wiele zajęć warsztatowych dla uczniów szkół podstawowych. W bogatej ofercie placówki znajdują się między innymi „Ogród bajek”, „Wędrówki Dociekliwych” oraz „Fabryka dźwięków”.

Fabryka dźwięków to cykl poniedziałkowych spotkań, podczas których uczniowie poznają historię powstania instrumentów i ich podział, mają okazję zobaczyć wybrane instrumenty perkusyjne, a nauczyciel prezentuje ich brzmienie. Wszyscy chętni uczniowie otrzymują również możliwość zagrania na różnorodnym sprzęcie muzycznym. Dodatkową atrakcją zajęć są zabawy muzyczno-rytmiczne, m.in. zgadywanki dźwiękowe i quizy instrumentalne. W pierwszych zajęciach uczestniczyły już klasy III - V Szkoły Podstawowej nr 1.

Wędrówki Dociekliwych są warsztatami literacko-językowymi, które wspierają rozwój zainteresowań i kreatywności uczestników. Mija właśnie pierwszy miesiąc zajęć pod hasłem „Słowa na wolności – Dociekliwi w Krainie Fantazji”. Z wizytą u Pana Wiersza i Pani Poezji przybyli byli już do MDK dociekliwi z SP7, SP1 i SP10. Na zajęciach mieli okazję spotkać się z poezją, uczestniczyli w zabawach interakcyjnych, mieli możliwość wcielić się spróbować swych sił jako aktorzy, oraz twórcy wierszy. W październiku kolejni uczniowie z SP10, SP3 i SP1 będą mieli okazję powędrować do Krainy Opowiadania. Warsztaty dociekliwych odbywają się w każdy czwartek.

Ogród bajek dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych to koło polonistyczne, które prowadzi Pani Bajka w każdy wtorek od godziny 9:00 do 12:00. Każde spotkanie rozpoczyna się rozmową, po której następuje piosenka. Głównym punktem programu jest opowiadanie bajki ludowej (polskiej, rosyjskiej itp.) lub autorstwa Braci Grimm. Spotkanie kończy zilustrowanie usłyszanych przez dzieci treści. W trakcie zajęć Pani Bajka stara się pobudzić jak najwięcej zmysłów dziecka (wzrok, słuch, dotyk, węch), oraz wzbudzić radość i ciekawość świata. Uczniowie poznają na zajęciach technologię obróbki runa owczej wełny, dowiadują się skąd pochodzi glina, bawełna oraz filc. O owieczce Klarze i zaczarowanym kociołku usłyszeć już mogli uczniowie z SP1 i SP3.

 
Jakub Stachoń, uczestnik koła medialnego, 
uczeń I klasy gimnazjum
Comments