MDK‎ > ‎INFORMACJE‎ > ‎

Koronawirus - higiena, ostrożność i zdrowy rozsądek.

opublikowane: 1 mar 2020, 09:13 przez Grzegorz Gadomski   [ zaktualizowane 1 mar 2020, 09:36 ]
Środki ochrony dla wszystkich
 • Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wybuchu koronawirusa, dostępnymi na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem krajowego i lokalnego urzędu zdrowia publicznego. Koronawirus nadal dotyka głównie ludzi w Chinach, z niektórymi epidemiami w innych krajach. Większość zarażonych ludzi doświadcza łagodnej choroby i dochodzi do siebie, ale dla innych może być ona poważniejsza. Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych, wykonując następujące czynności:
 • Regularnie i dokładnie myj ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub myj je wodą z mydłem.
  Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.
 • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha.
  Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać kroplami, w tym wirusem, jeśli osoba kaszląca ma chorobę.
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.
 • Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych. Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast usuń zużytą chusteczkę.
  Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i koronawirus.
 • Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską i wcześniej zadzwoń. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnego urzędu zdrowia.
  Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.
 • Jeśli twoje dziecko ma objawy przeziębienia lub grypy, nie posyłaj go do szkoły ani innej placówki, gdzie będzie stykać się z innymi dziećmi;
 • Jeśli jesteś pracownikiem, nie przychodź do pracy, jeśli masz objawy choroby czy przeziębienia;
 • Pamiętaj, że jeśli nie miałeś (miałaś) kontaktu z osobą chorą, nie masz czego się obawiać;
 • Jeśli twoje dziecko nie ukończyło 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy ci się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);
 • Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi koronawirusa. Postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez twojego dostawcę opieki zdrowotnej, krajowy i lokalny organ zdrowia publicznego lub pracodawcę na temat tego, jak chronić siebie i innych przed koronawirusem.
  Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje o tym, czy koronawirus rozprzestrzenia się na twoim obszarze. Najlepiej są w stanie doradzić, co ludzie w Twojej okolicy powinni robić, aby się chronić.
Środki ochrony dla osób, które przebywają lub ostatnio odwiedzały (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się koronawirusa 
 • Postępuj zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi powyżej. (Środki ochrony dla wszystkich)
 • Zostań w domu, jeśli zaczniesz źle się czuć, nawet z łagodnymi objawami, takimi jak ból głowy i lekki katar, aż do wyzdrowienia. 
 • Dlaczego? Unikanie kontaktu z innymi osobami i wizyt w placówkach medycznych pozwoli tym placówkom działać bardziej efektywnie i pomoże chronić Ciebie i innych przed możliwym koronawirusem 9 i innymi wirusami.

Najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Sosnowiec ul. Pogotowia tel: 32 266 28 23

W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).  Comments