MDK‎ > ‎INFORMACJE‎ > ‎

Nagroda specjalna dla Zespołu Muzyki Dawnej Canta na II Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Polsce

opublikowane: 17 maj 2016, 08:52 przez Magda Adamczyk   [ zaktualizowane 17 maj 2016, 08:57 ]

Miło nam poinformować, że nasz Zespół Muzyki Dawnej Canta otrzymał nagrodę specjalną na II Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Polsce, który odbył się w Warszawie w ubiegłą niedzielę 15. maja 2016 r.

Międzynarodowy Festiwal Poloneza to jedyny taki Festiwal w Europie i jeden z najważniejszych festiwali tańca historycznego w Polsce, bo stawia na bezpośrednią interakcję z odbiorcą, w nietypowych dla tańca miejscach. Motywem przewodnim tegorocznej edycji był taniec, który wyzwala narodową dumę. Impreza stanowiła wyjątkową podróż po historii poloneza. Organizatorzy postanowili pokazać jego pozycję w kanonie polskiego tańca oraz przemiany w tym gatunku, które odcisnęły swoje piętno i dały życie nowym, współczesnym formom poloneza. Wspaniałe stroje historyczne, ludowe, współczesne, performensy oraz happeningi - to wszystko można było zobaczyć w ramach festiwalu w warszawskiej dzielnicy Bielany. W imprezie wzięło udział ponad 160 artystów z całego świata.

Festiwal rozgrywany był w 3 kategoriach: wokalnej, instrumentalnej oraz tanecznej. Zespół Muzyki Dawnej Canta z Mysłowic stanowił najmłodszą wiekowo grupę wykonawców podczas przeglądu i brał udział w muzycznej batalii w kategorii instrumentalnej.

Grupa istnieje od 10 lat i w tym roku obchodzi swój jubileusz. Składa się z Grajków Jego Królewskiej Mości: Małgorzata Majcherczyk, Daria Kudła, Antoni Chojnowski, Mateusz Olej, Wioletta Gąsior. Obok zespołu Grajków istnieje 20 – osobowa grupa tancerzy w różnym wieku - od 6-latków do dorosłych. 

Zespół ma już na swoim koncie nagrody i wyróżnienia: Nagroda Senatora Rzeczypospolitej- Jaworzno, Grand Prix, Nagroda Specjalna, Nagroda Główna – Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Mysłowicach, I miejsce w Wojewódzkim Festiwalu w Lędzinach, I miejsce Międzynarodowy Festiwal Poloneza. Grupa występuje na festynach rycerskich, zamkach, biesiadach dworskich.


Comments