MDK‎ > ‎INFORMACJE‎ > ‎

Pudełko, które ratuje życie

opublikowane: 6 mar 2014, 07:45 przez Magda Adamczyk   [ zaktualizowane 6 mar 2014, 08:08 ]
Szczepionki mogą uratować mnóstwo dzieci, jednak brakuje ich tam, gdzie najbardziej ich potrzeba – na przykład w Sierra Leone. 

- Każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec – apeluje UNICEF, międzynarodowa organizacja, która od prawie 70 lat zajmuje się ochroną praw najmłodszych mieszkańców naszego globu. A wystarczy jedynie zaszczepić dziecko na gruźlicę, tężec czy odrę, aby liczba ta znacznie spadła. Koszt jednej szczepionki przeciwko odrze to zaledwie 94 gr (przeciwko tężcowi czy polio jeszcze niższy). To najprostsza i najtańsza metoda walki z wieloma chorobami.
- Niestety, ponad 24 miliony dzieci, które rodzą się co roku, nie otrzymuje podstawowych szczepień niezbędnych w pierwszych latach życia – szacuje UNICEF.
Jednym z najbiedniejszych krajów na świecie o bardzo wysokim wskaźniku umieralności dzieci jest Sierra Leone – niewielkie państwo w Afryce Środkowej, w którym jedno na pięcioro dzieci umiera przed swoimi 5 urodzinami.
- Projekt Gwiazdka dla Afryki jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację dzieci w Sierra Leone – informuje UNICEF. – Naszym celem jest uświadomienie uczniom z jakimi problemami borykają się mieszkańcy krajów rozwijających, jak ważne jest zagwarantowanie im warunków do prawidłowego rozwoju, a także zwrócenie uwagi na to, co możemy zrobić, aby zmienić tę sytuację.
Chęć pomocy wyraził między innymi Młodzieżowy Dom Kultury w Mysłowicach, który do projektu zaprosił zaprzyjaźnione szkoły i mysłowicką Akademię Przyszłości.
- Dzieci ochoczo przystąpiły do udziału w projekcie, wykonując przepięknie ozdobione pudełka, do których włożyły karteczki z wypisanymi przedmiotami, jakie chciałyby ofiarować najmłodszym mieszkańcom Sierra Leone – mówi Joanna Karczewska, dyrektor MDK. – Przygotowane w ten sposób pudełka wystawione zostały na aukcji. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych podopiecznych na konto UNICEF możemy przekazać 950 zł.

Jakub Stachoń, uczestnik warsztatów dziennikarskich